نمایش فایل(پاورپوینت مجموعه حرم امام رضا (ع))

در این مطلب از سایت شما فایل با عنوان پاورپوینت مجموعه حرم امام رضا (ع) را مشاهده می نمایید.
پاورپوینت مجموعه حرم امام رضا (ع)|1918737|rzl|پاورپوینت مجموعه حرم امام رضا (ع)

.

دانلود پاورپوینت با موضوع مجموعه حرم امام رضا (ع)

در قالب ppt ودر98اسلاید، قابل ویرایش

برشی ازمتن تحقیق:

مقدمه:

اهمیت و ارزش فراوانی که هم اکنون شهر مشهد از آن برخوردار است ، ارتباط مستقیم با بارگاه مطهر رضوی در این شهر دارد. با توجه به ارزش معنوی و والای این بنا ، بهترین و با شکوه ترین هنرهای اسلامی را در این مجموعه زیارتی می توان مشاهده نمود. این حرم با شکوه و مجموعه تاریخی و هنرمندانه آن شامل صحنها ، ایوانها ، رواقها ، موزه غنی و کتابخانه آستان قدس برای مسلمانان از جنبه تقدس اهمیت زیادی برخوردار است و برای آنها مهمترین مکان دیدنی و زیارتی محسوب می شود.

کاشیکاریهای زیبای دوره سلجوقیان مزین به آیات کریمه و احادیث جلوه خاصی به حرم مقدس امام رضا (ع) بخشیده است. تمامی قسمت بالایی دیوارها و سقف زیر گنبد با مقرنس های آینه کاری شده تزئین گردیده است. ازدیگر آثار با شکوه داخل حرم ، سه محراب زیبا مربوط به قرن هفتم هجری (13 میلادی) و ضریح طلاپوش روی مضجع امام رضا (ع) است که باخطوط ثلث نستعلیق ، آیات قرآن مجید و اشعار فارسی مزین شده است.

همچنین این مجموعه را 24 رواق در بر می گیرد که از میان آنها می توان به رواقهای دارالحفاظ، دارالسیاده، دارالسعاده، دارالذکر، دارالسرور، دارالعزه و غیره اشاره نمود.

به طور کلی حرم امام رضا (ع) در حال حاضر یکی از جامعترین و زیباتریم ابنیه معماری جهان اسلام به شمار می رود و دایره المعارف کاملی از هنرهای معماری، کاشیکاری، آینه کاری، مقرنس و گچبری دوره های مختلف اسلامی است.

مجموعه آرامگاهي آستان قدس رضوي كه در مركز مشهد مقدس واقع شده و يكي از باشكوه‌ترين و وسيع‌ترين مجموعه‌هاي آرامگاهي جهان اسلام است، طي قرون متمادي بر مزار حضرت علي بن موسي الرضا (ع) (148-203 هـ.ق.) شكل گرفته و آثار تاريخي و هنري ارزشمندي از قرون مختلف را در بردارد.

تاريخچه ساختمان : در سال 203 و به قولي 202 هـ.ق. پس از شهادت امام رضا (ع)، پيكر مطهر وي را در بقعه‌اي كه بر روي گور هارون الرشيد بنا كرده بودند، به خاك سپردند. اين بقعه در باغ «حميد بن قحطبه» و در روستايي به نام «سناباد» نزديك نوغان در حدود 2 تا 4 فرسنگي توس واقع شده بود. با توجه به اين روايت، نخستين بناي آرامگاه، همان بقعه هارون الرشيد بايد باشد كه توسط مأمون عباسي بنا شده بود.

از اين بقعه،‌ هم اكنون 2 متر از ديوار چينه‌اي آن باقي مانده و بقيه بناي حرم بر روي آن ساخته شده است. از اين تاريخ تا روزگار ديليمان، نشانه‌اي از تجديد يا مرمت حرم در دست نيست؛ ولي مسلم است كه مزاري معروف بوده و جهانگردان و جغرافيانويسان مانند «ابن حوقل»، «اصطخري» و «مقدسي»‌از آن ياد كرده‌اند. گويا مقدسي نخستين كسي است كه از آن به عنوان مشهد تعبير كرده است.

ابن‌حوقل نيز «مشهد الرضا» نام برده است. به نظر مي‌رسد در عهد ديلميان، تزييناتي بر اين بنا صورت گرفته باشد. سبكتكين (387-366 هـ.ق.) پادشاه متعصب غزنوي، حرم مطهر را ويران و زيارت آن را ممنوع كرد. پس از آن، «عميدالدوله فايق» كه بيهقي او را «خادم خاصه» ناميده است، ‌در تكميل بقعه و آباداني مشهد كوشيد. در سال 400 هـ.ق. به دستور سلطان محمود غزنوي، ‌بناي بقعه را بار ديگر بر روي بازمانده ديوارهاي گلين با آجر برپا ساخته و مناره‌اي نيز بدان افزود.

اين بنا كه هسته اصلي حرم را تشكيل مي‌دهد، بنايي چهار گوش بوده و با توجه به هم‌زماني بناي آن با بناي سنگ بست (آرامگاه ارسلان جاذب)، به نظر مي‌رسد كه قبل از تزيينات و الحاقات بعدي،‌ حرم امام رضا (ع) و آرامگاه او بوده است. با توجه به سنگ نبشته موزه آستانه به نظر مي رسد كه بناي حرم در سال 516 هـ.ق.، تجديد يا تعمير شده است.

بناي بقعه در هنگام حمله غزها به سال 548 هـ.ق. آسيب فراوان ديد. در روزگار سلطان سنجر سلجوقي (511-552 هـ.ق.)، شرف الدين ابوطاهر بن سعد بن علي قمي پس از مرمت بنا، گنبدي نيز بر آن ساخت.مطالب دیگر:
تحقیق رشته بیلیاردتحقیق تاثیر پزشکی در رشته های ورزشیتحقیق بررسی ورزش حرفه ای و آماتورتحقیق بازاریابی در ورزش بانوان و چالش هاتحقیق انواع دریبل در بسکتبالتحقیق آموزش ذهنی و روانی برای مسابقاتتحقیق مهندسی برقتحقیق آموزش جودوتحقیق آموزش فوتبال توسط پلهتحقیق تغذیه ورزشکارانتحقیق رشته پرش با نیزهتحقیق تاریخچه ورزشتحقیق شوت سه گامتحقیق فیزیک در تنیستحقیق ماشین های سنکرونتحقیق کوهنوردیتحقیق مصدومیت ها در ورزش بسکتبالتحقیق مرگ ناگهانی در ورزشتحقیق مواد نیروزا و مكمل هاتحقیق مقدمه ای در رابطه با فوتبال